Začněme příběhem mé kamarádky.

Byla právě v porodnici s čerstvě narozeným synem Kristiánkem. Je to zkušená maminka. Kristiánek je její třetí syn. Hned v prvních dnech po narození dával Kristiánek mamince najevo, že mu její mlíčko nedělá dobře.

Jeho maminka měla výhodu, rychle rozpoznala projevy intolerance laktózy, protože podobnou zkušenost měla u jednoho ze svých starších synů. Proto bezprostředně přešla na speciální kojenecké mléko bez laktózy. A Kristiánek byl rázem spokojené miminko. Tato varianta intolerance laktózy je velice vzácná. Bohužel, je to nejhorší varianta. Přesto se s ní dá uspokojivě žít. Když o ní víte a víte jak na ni.

Já bych byla v podobné situaci bezradná. Jistě by mě tak rychle nenapadlo, že jde právě o intoleranci laktózy. Možná jste byla v podobné situaci, nebo řešíte zažívací problémy třeba i staršího dítka než je Kristiánek. Pátráte na internetu po možných příčinách a narážíte na variantu intolerance laktózy u dítěte. Pojďme si o tom povědět víc.

Nejprve si řekněme, co je vlastně laktóza?

Laktóza je mléčný cukr. V tenkém střevě je štěpen enzymem, který se nazývá laktáza, na jednoduché cukry (glukózu a galaktózu). Jednoduché cukry se pak vstřebávají ze střeva dále do organismu a jsou u dětí důležité pro správný vývoj centrální nervové soustavy a pro vstřebávání vápníku, hořčíku, železa, fosforu a zinku. 

Prvním zdrojem laktózy je pro člověka mateřské mléko. Obsahuje laktózy nejvíce.  

Laktóza snižuje pH střevního obsahu a tím u dítěte příznivě ovlivňuje osídlení střeva žádoucími bakteriemi (bakterie mléčného kvašení – bifidobakterie a laktobacily). Snížené pH pozitivně ovlivňuje buňky, které se podílejí na udržení správného fungování střevního imunitního systému.

Laktózu obsahuje také kravské a kozí mléko a mateřská mléka všech dalších savců.

A co když má tělíčko vašeho dítěte se štěpením laktózy potíže? Čtěte prosím dále a dozvíte se užitečné informace o životě „bez“ laktózy.

Intolerance laktózy

Intolerance laktózy, neboli nesnášenlivost mléčného cukru, je způsobena nedostatečnou tvorbou enzymu laktázy v tenkém střevě.

Mléčný cukr - laktóza se tedy nerozštěpí, putuje dál střevem a váže na sebe vodu.

V tlustém střevě je pak laktóza fermentovaná bakteriemi za vzniku kyselin a plynů. To vede ke vzniku typických zažívacích potíží, které mohou vaše dítko pěkně potrápit.

Projevy intolerance laktózy u dětí

Nejčastějšími projevy intolerance laktózy u dětí, a nejen u nich, jsou zažívací obtíže jako:

  • bolesti břicha,
  • nadýmání,
  • plynatost,
  • nevolnost,
  • průjmy nebo řidší stolice,
  • říhání, pálení žáhy,
  • pocit plnosti,
  • nechutenství,
  • také bolesti hlavy,
  • celková únava,
  • nevrlost, podrážděnost, nespokojenost.

Uvedené projevy intolerance laktózy se nemusejí vždy vyskytovat současně. Je to velice individuální.

Děti s intolerancí laktózy celkově "nejsou ve své kůži". Což by měl být pro rodiče signál, že je třeba řešit, co jejich dítě trápí. 

Projevy intolerance laktózy nastupují do 30 minut až 2 hodin od požití mléka nebo mléčných výrobků.

 

Intolerance laktózy vs. alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Velice podobnými symptomy, jako byly jmenovány u intolerance laktózy, se projevuje také alergie na bílkovinu kravského mléka.

U intolerance laktózy jde o enzymatickou poruchu, kdy v těle chybí enzym, který by laktózu štěpil.

Zatímco u alergie jde o imunitní reakci organismu na bílkovinu obsaženou v kravském mléce. Organismus vytváří protilátky proti této bílkovině a výsledkem jsou opět zejména zažívací potíže, ale také kožní projevy, jako vyrážky, ekzémy.

Intolerance laktózy se vyskytuje jen výjimečně u kojenců (příběh Kristiánka) a častěji u dětí školního věku. A pak také u starších lidí, jelikož s věkem přirozeně ubývá enzym štěpící laktózu. 

Alergie na bílkovinu kravského mléka se nejčastěji vyskytuje u kojenců a zpravidla vymizí do dvou až tří let věku dítěte.

Co je příčinou, že vám, či vašim dětem, dělá trávení laktózy problémy?

Řekli jsme si, že problém s trávením laktózy je enzymatickou poruchou organismu. Ta nastává  z různých příčin:

  1. snížená tvorba nebo snížená aktivita potřebného enzymu v těle
    - nejčastější případ u dětí školního věku a starších lidí

  2. poškození střev vlivem zánětu, neléčené celiakie (alergie na lepek), Crohnova nemoc apod.
    - zpravidla dočasný problém, který po zhojení poškození střevní sliznice odezní

  3. vrozený nedostatek enzymu, tedy vrozená neschopnost laktózu trávit (případ Kristiánka)
    - projevuje se ihned po narození a dítěti je nutné vynechat z jídelníčku potraviny obsahující laktózu

  4. vývojově vázaný nedostatek enzymu
    - u nedonošených dětí, kterým ještě nedozrály střevní buňky. Po jejich dozrání problém s intoleranci laktózy vymizí.

Jak je vidět, intolerance laktózy může mít dočasný i trvalý charakter. 

Jak zjistit zda mé dítě trpí intolerancí laktózy?

Jak pro dítě, tak pro rodiče, je návštěva lékaře, spojená s jakýmkoliv vyšetřením, stresující záležitostí. Proto v prvé řadě doporučujeme vyzkoušet jednoduchý test v domácím prostředí. Případné zjištění si následně ověřit u lékaře.

V domácím prostředí je nejjednodušším testem intolerance laktózy, nechat dítěti vypít hrneček mléka a pozorovat, zda se nejpozději do 4 hodin neobjeví některý z nežádoucích projevů, viz. projevy intolerance laktózy u dětí. 

Další variantou je návštěva lékaře. Ten může provést laktózový toleranční test, dechový vodíkový test, nebo odběr malého vzorku sliznice tenkého střeva endoskopem.

Musím laktózu vyřadit z jídelníčku svého dítěte?

Okamžité vyřazení mléčného cukru – laktózy z jídelníčku vašeho dítěte, trpícího intolerancí laktózy, by se mohlo zdát jako jasné řešení. Ale zpravidla není nutné a ani vhodné. Vyjma případů vrozeného nedostatku enzymu.

Úplným vynecháním laktózy z jídelníčku by se mohla ještě více snížit aktivita enterocytů tenkého střeva, ve kterých se tvoří laktáza, a zároveň by se tím snížil příjem potřebných látek, jako je například vápník.

V prvé řadě je důležité vysledovat jak silně se intolerance laktózy u dítěte projevuje vůči množství a druhu pozřeného mléčného výrobku. Někomu nevyhovuje jen mléko, někomu i jiné mléčné výrobky. Proto je nutný velmi individuální přístup.

Základním řešením je dietní opatření:

  • omezte množství přijímaného mléka a mléčných výrobků podle zjištěné intolerance u dítěte;
  • zařaďte bezlaktózové mléko a bezlaktózové mléčné výrobky do jídelníčku. Dejte pozor na zvýšený obsah cukrů u některých náhražek mléka (sojové, mandlové, ovesné mléko a podobně) a zároveň na nižší množství bílkovin a minerálů, které je potřeba nahradit příjmem z jiných potravin (libové maso, ryby, luštěniny, vejce);
  • nechte dítě konzumovat mléko a mléčné výrobky v kombinaci s dalším jídlem, tuhou stravou (cereáliemi);
  • rozložte dítěti konzumaci mléka a mléčných výrobků během dne - častější menší porce;
  • zařaďte potravinové doplňky s obsahem enzymu laktáza - jsou dostupné v lékárnách a většinou je mohou užívat i děti od tří let. Objevují se v tekuté formě, která se přidává do mléka a snižuje v něm obsah laktózy, nebo například jako žvýkací laktázové tablety či kapsle, napomáhající trávení potravy obsahující laktózu;
  • zvyšte u svých dětí příjem probiotických kultur a vlákniny. Zdravá střevní mikroflóra povede k lepší toleranci mléčných výrobků.

U dětí s intolerancí laktózy dohlížejte na stravu bohatou na vápník a bílkoviny

V případě, že jste u vašeho dítěte vysledovali intoleranci laktózy a již fungujete v jakémsi dietním režimu, je důležité dbát také na příjem potravin bohatých na vápník a bílkoviny, jež dítěti mohou při omezeném příjmu mléčných výrobků chybět. 

Aby nebylo Vaše dítě v pozdějším věku ohroženo osteoporózou, dopřávejte mu dostatek zeleniny, ovoce a vlákniny

Potravinami bohatými na vápník jsou sýry ementál, eidam, dále např. čočka, sardinky v oleji, zelená listová zelenina jako růžičková kapusta, brokolice, špenát, dále mandle, vaječný žloutek, žampiony, pomeranče, ovesné vločky.

Nižší obsah laktózy, než ostatní mléčné výrobky, mají zakysané mléčné výrobky a jogurty s živými mléčnými kulturami, dále sýry jako čedar, feta, camembert, gouda, parmazán, mozzarella a jsou tak ke stravování, v případě intolerance laktózy, vhodnější.

Jako náhradní zdroj bílkovin můžete zvolit luštěniny, ořechy, ryby, drůbež bez kůže a libové kousky masa.

Důležitý je i pohyb. Cvičení pomáhá udržovat správnou rovnováhu mezi tvorbou a úbytkem kostní hmoty. Při pohybu dochází k posílení svalů a zlepšení koordinace pohybů. Pohyb prospívá kostem nezávisle na věku.

Vaše dítě byste měli ušetřit konzumace potravin s vysokým obsahem laktózy jako je mléko, mléčné výrobky, potraviny s obsahem syrovátky a sušeného mléka, tvaroh, smetana. 

Je také třeba číst složení balených potravin a příbalové letáky léků, protože v nich laktóza může být zastoupena.

Jaký vliv má intolerance laktózy na imunitu dítěte?

Intolerance laktózy způsobuje zažívací potíže, které jsou z velké míry vázány na oblast střev.

Střeva jsou pro člověka velice důležitý orgán, jelikož se z 80 % podílí na tvorbě lidské imunity.

Ve střevech se nachází nejrůznější „hodné“ bakterie a enzymy, které se podílejí na trávení potravy a vstřebávání živin, vitamínu a minerálů. Tyto "hodné" bakterie a enzymy tvoří střevní mikroflóru a spolu se zdravou sliznicí střeva tvoří bariéru proti nežádoucím „zlým“ virům, bakteriím a toxinům, které mohou způsobovat záněty, alergie i autoimunitní onemocnění (útok imunitního systému proti vlastním orgánům).

Zejména u dětí, které si postupně budují obranyschopnost organismu, je důležité, aby měla střeva a celkové zažívání v pořádku. Jak víme, zdraví vychází ze zdravého zažívání.

Intolerance laktózy se projevuje především průjmy, tedy nadměrným množstvím vody ve střevech, nadměrným množstvím plynů a zvýšenou kyselostí obsahu střev. Tím je narušena přirozená funkce střev a pro patogeny se naskýtá příležitost, jak se dostat do organismu dítěte.

K prohloubení problému dochází v případě, že je nutné dítěti naordinovat užívání antibiotik. Kromě "zlých" bakterií, na které jsou antibiotika primárně zacílena, bohužel poničí i většinu těch „hodných“. 

Colostrum posílí imunitu dítěte trpícího laktózovou intolerancí?

Dietní opatření, která se odvíjí od zjištěné míry laktózové intolerance, jsou určitě na místě.

O to víc je však třeba dbát na přísun vitamínů a minerálů, které se společně s vynecháním potravin s obsahem laktózy vyloučily z jídelníčku (viz. Musím laktózu vyřadit z jídelníčku svého dítěte?).

Důležité je podpořit budování imunity u dítěte. Velké zastoupení imunoaktivních látek, které významným způsobem přispívají k lepší obranyschopnosti organismu, má colostrum (kolostrum).

Co je to colostrum? 

Colostrum nebo-li mlezivo, je první mateřské "mléko", ze kterého získá dítě těsně po porodu obrovské množství prospěšných látek. Vitamíny, minerály, aminokyseliny, růstové faktory, imunoglobuliny, laktoferin, polypeptidy bohaté na prolin, cytokiny, enzymy. Děti se rodí bez imunity a jen díky colostru od matky přijmou obranné látky, kterými si postupně vytvářejí vrozenou imunitu.

Colostrum existuje jako doplněk stravy. Pro tyto účely se získává z přebytků kravského a kozího mléka. Objevte více informací o colostru.

Vězte, že colostrum je zázračná přírodní potravina (nedá se uměle vyrobit), která má příznivé účinky jak na zdraví dětí, tak i dospělých. V těle napomáhá dosažení a udržení optimálního fungování imunity. 

Běžné colostrum obsahuje laktózu. Ale existuje i colostrum bez laktózy, které můžeme podávat i dětem s intolerancí laktózy. A to je perfektní, ne?

Colostrum je jedním ze zázračných přírodních produktů ve světě potravinových doplňků. Máme štěstí, že nám ho moderní doba dopřává. A colostrum není jediné. Uvědomme si jak širokou nabídku potravin bez laktózy dnes máme k dispozici.

Zjištění intolerance laktózy u vás, nebo u vašeho dítěte, samozřejmě vůbec není veselá zpráva. Ale dějí se i horší věci na světě. 

Dieta při intoleranci laktózy je záležitost, se kterou s v dnešním pokročilém světě dá uspokojivě žít.

Přeji pevné zdraví a úsměv na tváři
Pavlína

Ing. Pavlína Nývltová