Celou zimu se těším na vysněnou dovolenou u moře. Ubytování zamluvené půl roku předem. V mobilu apku s odpočtem dnů do odjezdu. Naplánovaná místa, atrakce, pláže, které navštívíme. Zajištěné zalévání kytek, krmení rybiček, kočky, psa. Vše na cestu sbalené a připravené.

A v předvečer odjezdu mi brouček šeptá do ucha: "Maminko, mně je nějak špatně." Sáhnu mu na čelo a zkušenou rukou naměřím minimálně 38 stupňů. "Do pr...., chci říct do kytek".

Tak tohle zažít nechcete. 

Jak tomu předejít?

Silná imunita, větší šance odolat bacilům

Zlepšit dítěti imunitu. Vytrénovat jeho obranný systém, aby se za každých okolností dokázal vypořádat s viry a bakteriemi, které číhají na každém rohu. 

Obranný (imunitní) systém je geniální. Sám se umí naučit, jak se napadení bacilem nejefektivněji ubránit. Potřebuje k tomu jen dvě věci - být dostatečně silný, a s bacily se setkávat

Jakmile se s bacilem setká a přemůže ho, uloží si to do paměti. Příště se ubrání lépe a rychleji. 

Jak posílit (nejen) dětský imunitní systém

  • Základním stavebním kamenem je pestrá strava s dostatkem vitamínů, minerálů a stopových prvků.
  • Velmi důležitý je častý pohyb na čerstvém vzduchu, ideálně za každého počasí.
  • Otužování. Nemusíme dítě hned sprchovat studenou vodou. Stačí ho postupně méně oblékat. Organismus se přizpůsobí a bude odolnější. 
  • Nepřehánět to s čistotou a hygienou v domácnosti.

Imunita a roční období

Jaro, léto, jde to samo

Na jaře a v létě jde budování imunity téměř samo. Můžeme být každý den venku, běhat, sportovat, procházet se. Letní aktivity působí blahodárně na psychiku. Cítíme se šťastnější, vyrovnanější. To má pozitivní vliv na imunitu. 

Podzim, zima, trochu to drhne

Na podzim a v zimě už je to horší. Je méně slunce, dříve je tma, často bývá pochmurno, chladno, deštivo. Ven nás to většinou moc netáhne a naše aktivity jsou častěji omezeny na vnitřní prostory. Je mnohem těžší udržet sebe i děti v dobré fyzické a psychické kondici. 

Snížený příjem vitamínu D ze slunečních paprsků se snažíme dohnat užíváním doplňků stravy.

Velmi populární je v posledních letech bovinní Colostrum, které obsahuje opravdu rozmanitou škálu vitamínů, minerálů, aminokyselin a imunoglobulinů, a díky tomu skvěle podporuje správnou funkci imunitního systému.

Pro děti je nejlepší Colostrum s acerolou ve formě prášku. Jeho užívání je mnohem snazší, než polykání tobolek. Prášek se dá zamíchat do pokrmu (například do jogurtu, do kaše). A dítě ani nemusí vědět, že mu zlepšujeme zdraví. Nebudujeme mu podvědomou závislost na pravidelném polykání tobolek.

Užívání colostra v létě

Preventivní užívání colostra v létě není potřeba. Máme dostatek pohybu, čerstvého vzduchu a slunečních paprsků. 

Je však dobré mít colostrum pro každý případ v zásobě, ať už míříme na dovolenou k moři, na chalupu, pod stan, nebo chceme obytňákem procestovat Evropu.

Když se pak na dovolené přece jen o dítě pokouší nějaký bacil, tak ho za podpory zvýšených dávek colostra přemůže co by dup.

A jedeme

Tááák. Den s velkým D (rozuměj Dovolená) je konečně tady. Můžeme vyrazit!

A aby tatínek tu dlouhou cestu k moři za volantem zvládnul, přibalíme mu na cestu Promysl, zdravou náhradu energetických nápojů. Udrží ho ve střehu i při noční jízdě. 

Přejeme šťastnou cestu a slunce v duši!