Imunita

Imunita - schopnost organismu bránit se bakteriím, virům a dalším cizorodým látkám - je řídicím centrem procesu uzdravování organismu.

Vytvoření dobré imunity (obranyschopnosti), která novorozence chrání před infekcemi z vnějšího prostředí, je životně důležitým procesem.

Kojení - významný vklad do života

Nejlepším krokem (i když ne vždy možným), jak novorozenému dítěti dobře "nastartovat" imunitu, je kojení.

Po porodu dítě přijímá mlezivo, odborným názvem KOLOSTRUM, které se vytváří v mléčné žláze matky těsně před porodem a je produkováno ještě 3-5 dní po porodu. Je to přírodní nakopávač imunity.

Kolostrum zajistí dítěti přirozeně pasivní imunitu v době, kdy ještě není samo schopno imunitní reakce a neprodukuje vlastní protilátky.

Kolostrum je bohaté na bílkoviny (proteiny), vitamíny, minerály a stopové prvky, růstové faktory, inhibitory proteáz, protilátky (proti virům, bakteriím a plísním), laktoferin a skupinu molekul PRP (Proline-Rich-Polypeptides) a pomáhá dítěti přežít první dny v novém nesterilním prostředí a připravit mu tak kvalitní start do života. Podrobněji co je Colostrum?

Výživa v průběhu prvních třech let života dítěte (kojení, přechod na běžnou stravu a následná výživa) hraje nezanedbatelnou úlohu pro správné fungování imunity.

Colostrum v doplňcích stravy

Colostrum s acerolou pro děti, může pomoci posílit imunitu u dětí, které vzhledem k tomu, jak imunitní systém funguje, spadají mezi ohrožené “chybami imunitního systému” (autoimunitní onemocnění, imunodeficience, alergie).

Vyšší riziko zhoršené imunity se vyskytuje u dětí, které se nenarodily přirozenou cestou, u dětí nekojených a u dětí, které zdědily genetickou predispozici k alergiím.

Dalšími rizikovými faktory, kdy se může imunita “pokazit”, jsou - přechod na běžnou stravu (brzký nebo pozdní), nedostatečné vystavení dětí vnějšímu prostředí a nevhodná výživa.

Zdravá strava = zdravé dítě

Proto je potřeba se nad výživou svých ratolestí neustále zamýšlet a snažit se dodržovat zásady správné výživy již od narození, aby Vaše dítě mělo kvalitní imunitu a pevné zdraví, které je nejdůležitějším vkladem do života.

Autor: Mgr. Veronika Habermann, DiS.
vedoucí Centra zhubnout.cz

Podpis Veronika Habermann

Veronika Habermann