Něco z historie

Již starověké civilizace věděly o zázračných účincích colostra.

 • Za "dar boha slunce" bylo považováno v Egyptě a směli ho používat jen nejvyšší duchovní a faraoni.
 • Atleti a sportovci v Řecku jej v dobách antiky konzumovali jako doping, aby vydrželi a obstáli v náročných olympijských disciplínách. 
 • Keltové podávali svým bojovníkům colostrum před těžkými bitvami. 
 • Staří Inkové jej začali používat jako výživu pro dosažení vysokého věku a sexuální přitažlivosti.
 • V 50. letech minulého století se colostrum v Americe začalo podávat jako potravinový doplněk pacientům s revmatoidní artritidou
 • Od té doby je colostrum intenzivně zkoumáno a využíváno pro boj s chorobami, ke zpomalení stárnutí, posílení imunitního systému a ke zrychlení svalové regenerace

Colostrum a sportovci dnes

Vědci prověřují účinky colostra již desetiletí. Zkoumají vliv na vytrvalost, regeneraci a imunitní systém sportovců. Příroda dobře ví co dělá, a právě colostrum je to, k čemu se v poslední době vracíme. 

Stále se zvyšující nároky na výkon sportovců, mohou v dlouhodobém hledisku oslabit organismus a imunitní systém. Pokud jste sportovec, jistě to znáte. Po sérii náročných tréninků mnohdy následuje únava, vyčerpání, větší náchylnost na zranění. Uděláte to co všichni - zařadíte zdravou stravu do jídelníčku, budete spát o hodinu déle a ...začnete hledat vhodný doplněk stravy. Nejlépe přírodní. Snad objevíte colostrum co nejdříve. Blahopřejeme, jste krok před soupeři. 

Colostrum (kolostrum) se těší mezi sportovci velké oblibě. Po tréninku nebo cvičení stačí do koktejlu přidat několik gramů colostra. 

Proč je colostrum mezi sportovci tak oblíbené?

Colostrum je u sportovců (a nejenom u nich) oblíbenou součástí suplementace především díky vysokému množství růstových faktorů (pozitivní vliv na růst svalů) a látek podporujících imunitu (imunoglobuliny), které společně urychlují a zlepšují regeneraci

Během stresové reakce vyvolané tvrdým tréninkem, se do organismu uvolňují metabolity, které snižují odolnost organismu. Imunita je oslabena, zpomalují se procesy související s regeneraci a nárůstem svalové hmoty. Do těla se vyplavují tzv. stresové hormony. Ty připravují tělo na "boj nebo útěk". Bojem může být nesmlouvavý každodenní tvrdý trénink. Zbraní je posílení organismu, podpora regenerace. 

Jste sportovec? S colostrem zregenerujete organismus rychleji. Tělo konečně zvládne trénink podle vašich představ - tvrdý, nekompromisní a za hranicemi vašich dosavadních možností. 

V kravském colostru dominuje růstový faktor IGF-1 (inzulinový růstový faktor 1), proto je tak oblíbené mezi sportovci. Reguluje množství růstu svalové hmoty tím, že zvyšuje syntézu bílkovin, usnadňuje příjem glukózy, rozděluje příjem aminokyselin do kosterních svalů a znovu aktivuje svalové buňky pro zvýšení růstu svalů. 

Colostrum má spoustu schopností, například:

 • Zvyšuje účinnost aminokyselin a sacharidů vstřebávaných ve střevě. Pro svalovou buňku je tak k dispozici podstatně více živin. 
 • Má antikatabolický efekt - zabrání ztrátě svalové hmoty. To je přece to, co chcete.
 • Obsahuje celý komplex účinných látek, je to doslova "energeticko - vitalizační koktejl. 
 • Zlepšuje přirozený výkon až o 20%. 
 • Podporuje růst svaloviny. Regenerace po sportovním výkonu je kratší. 
 • Pomáhá napravovat natržená svalová vlákna a poškozené chrupavky. 
 • Urychluje přenos cukrů ve svalech a brání odbourávání bílkovin. 
 • Colostrum tiší svalové bolesti, je účinné proti svalové únavě. 

Colostrum je doslova našlapáno látkami podporujícími tvrdý silový trénink. Řadí se mezi přírodní a zcela legální anabolika (Pozor: nezaměňovat s anabolickými steroidy!).

Jak dávkovat colostrum pro sportovce? 

 • Běžná denní dávka colostra se pohybuje kolem 1 gramu za den. 
 • Chcete být větší borec nebo borka? Klasický syrovátkový protein nahradí minimálně 8 gramů colostra denně. 
 • Při nemoci taky pomůže colostrum. Užívejte minimálně 4 gramy colostra za den. 
 • Trápí vás zažívací potíže? Je třeba nasadit do boje imunoglobuliny, takže denní dávka colostra se pohybuje od 1 - 3 gramů denně. 

Potravinových doplňků s obsahem colostra je na trhu hodně. Pečlivě vybírejte. Naše colostrum pochází z českých a moravských farem. Obsahuje hodně imunoglobulinů - až 40 % IgG. Tobolky jsou napěchované k prasknutí - v jedné tobolce je 400 mg colostra. 

Pokud vás trápí intolerance laktózy, máme pro vás řešení - colostrum bez laktózy

Nemáte rádi tobolky? Tak vyzkoušejte colostrum v prášku s acerolou. Nevadí, že je pro děti, můžou ho i dospěláci. 

Více si o colostru můžete přečíst v článku Co je to colostrum

Více svalů, méně tuku a psychická pohoda. Zkuste svou suplementaci doplnit o colostrum. Váš trénink se tak dostane do nečekaných dimenzí. Buďte napřed a všem vytřete zrak. 

Jste sportovec? Ozvěte se nám. Máme pro vás zajímavou nabídku na spolupráci.