Promysl je unikátní mix bylin a prospěšných látek, který zdravým způsobem povzbudí mysl, zvýší duševní i tělesnou pohodu, zmírní únavu, zlepší koncentraci i paměť. 

Proto je ideální pro profese s vysokými nároky na přemýšlení, pozornost a soustředění. Například pro manažery, IT pracovníky, programátory, kreativce. Velkou službu vykoná i pro studenty při enormní zátěži ve zkouškovém období. 

Skvělou zkušenost s Promyslem nám referují také dálkoví řidiči, kteří ho vyměnili za energetické nápoje. Když na ně zaútočí únava, dvě tobolky Promyslu je udrží ve střehu až tři hodiny.

V Promyslu obsažené látky mají navíc detoxikační (očista těla) i antioxidační (zpomalující stárnutí)  účinky a obsahují látky podporující látkovou výměnu (metabolismus). Jsou nadmíru vhodným doplňkem redukčních diet a očistných kúr.

Kofein z guarany, cesmíny paraguayské a zeleného čaje má, díky postupnému uvolňování a pomalejšímu vstřebávání, dlouhodobější efekt, než kofein z kávy.

Pojďme se na jednotlivé složky Promyslu podívat podrobněji.

Bakopa drobnolistá / Bacopa monnieri / Brahmi

Tuto bylinku, původem z Asie, je možné v našich podmínkách pěstovat jako pokojovou rostlinu. Její nať (list, stonek, květ) se sklízí v říjnu a nejčastěji se užívá jako čajový odvar. 

Revitalizuje nervová spojení, rozšiřuje cévy (tzn. podporuje průtok krve mozkem), napomáhá zlepšení paměti (krátkodobé i dlouhodobé), zvyšuje koncentraci, pomáhá při učení, únavě i stresu. Zmírňuje projevy Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby. Navíc má čistící (detoxikační) účinky.

Paulinie nápojná / Paullinia cupana L. / Guarana

Dřevnatá liána původem z Amazonie. Využívá se semen (guaranových oříšků), které rostou uvnitř červené tobolky, dozrávají a sklízí se v říjnu a listopadu. 

Nejznámější účinnou látkou obsaženou v guaraně je guaranin, později přejmenovaný na kofein, který již v 18. století objevil (izoloval bílou krystalickou substanci) německý botanik Theodor von Martius. 

Guarana je energetické tonikum, to znamená, že má povzbuzující (stimulační) účinky, snižuje únavu, udržuje bdělost a pozornost, na rozdíl od jiných stimulantů nezvyšuje nervozitu a napětí. Navíc tlumí horečku, bolesti hlavy, křeče a snižuje krevní srážlivost. 

Byliny

Cesmína paraguayská / Ilex paraguariensis

Strom původem z Jižní Ameriky. Používají se listy, ze kterých se vyrábí známý čaj maté. Zajímavé je, že aby se tento strom rozmnožil, jeho semena musí projít trávicím traktem ptáků. 

Má výrazné povzbuzující (stimulační) vlastnosti, posiluje nervový systém, zmírňuje únavu a napomáhá zvýšení duševní a tělesné pohody. 

Navíc čistí krev, má antioxidační (zpomalující stárnutí) a detoxikační (očistné) účinky. Potlačuje pocit hladu, podporuje metabolismus a napomáhá snižování cholesterolu. 

Při dlouhodobém užívání zlepšuje imunitu a podporuje celkovou odolnost organismu.

Zelený čaj - extrakt

Nápoj starý cca 5 000 let. Původem z Jihovýchodní Asie. Vyrábí se z listů čajovníku čínského. Jeho příprava je spojená s řadou ceremonií a obřadů. 

Listy se suší na pánvích a napařují se, aby prošly minimální oxidací (často nesprávně nazýváno fermentací).

Je znám jako stimulant podporující mozkovou činnost, zvyšuje soustředění, snižuje únavu, zlepšuje paměť a má pozitivní vliv na zmírnění projevů Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. 

Navíc obsahuje antioxidanty (katechiny a vitamín C), je močopudný, léčí opary a uhry, napravuje trávení, podporuje látkovou výměnu a pomáhá snižovat cholesterol.

Jinan dvoulaločný / ginkgo biloba

Strom starý cca 300 miliónů let, původem z Číny, zdomácněl i u nás. Dorůstá výšky 30 - 40 metrů a využívají se jeho listy. 

Rozšiřuje cévy (zlepšuje prokrvení mozku, končetin, podpora při impotenci), prevence před poškozením buněk vznikajících při degenerativních onemocněních ve stáří, prevence náhlých mozkových příhod. Zlepšuje paměť, schopnost soustředit se a další kognitivní funkce. 

Zpomaluje průběh Alzheimerovy choroby. Navíc má detoxikační účinky.

Klanopraška (mangolka) čínská / Schisandra chinensis

Dřevitá liána pocházející z Jihovýchodní Asie. Využívají se její bobule, zvané jako “ovoce pěti chutí”, a listy. 

Posiluje nervovou soustavu, zvyšuje duševní i fyzickou aktivitu, má stimulační účinky, snižuje únavu, preventivně působí proti depresím. Navíc snižuje teplotu, bolest a uvolňuje křeče. Urychluje rekonvalescenci po infekcích.

Nedoporučuje se při vysokém krevním tlaku, srdečních chorobách a epilepsii.

Cholin

Cholin je základním stavebním kamenem acetylcholinu, který patří mezi základní neurotransmitery - látky přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami.

Nejvíce cholinu obsahují vaječné žloutky, játra, luštěniny a burské oříšky.

Nedostatek cholinu je spojován například se vznikem Alzheimerovy choroby a jiných psychiatrických onemocnění provázených poruchami paměti.

Cholin pomáhá brzdit rozvoj aterosklerózy (ucpání cév tuky) se kterou se pojí vznik srdečně-cévních onemocnění (srdeční infarkt, mozková mrtvice). Zabraňuje hromadění cholesterolu a tuku v organismu.

Příjem cholinu v potravě či v doplňcích stravy může zvýšit hladinu acetylcholinu a tím zlepšit paměť.

DMAE bitartrát

Celým názvem dimethylaminoethanol. Ač zní jeho název strašidelně, jde o látku, která se vyskytuje v přírodě. V malém množství se nachází i v lidském mozku. Je to světle žlutá kapalina.

Patří mezi nootropika, tedy mozkové nutrienty. Nootropika se podílejí na dodávce látek důležitých pro mozek, například neurotransmiterů, enzymů a hormonů, které podporují mozkovou činnost. Zlepšují prokrvení mozku. Tím se do mozkových buněk dostává více kyslíku.

DMAE pomáhá zvyšovat bdělost a zlepšovat náladu. Zlepšuje mentální funkce - paměť, inteligenci, pozornost a koncentraci.

Vitamín B5 / kyselina pantothenová

Vyskytuje se ve všech tkáních našeho těla a jeho funkce je nezastupitelná. Byl objeven již v roce 1933.

Vitamín B5 je součástí mnoha enzymů – bílkovin, které řídí chemické reakce v našem těle. Je součástí takzvaného koenzymu A, který se účastní základní přeměny cukrů, tuků a mnoha dalších látek v lidském těle.

Vitamín B5 má protistresové účinky, zejména díky působení na nadledviny, kde podporuje tvorbu hormonů. Při jeho nedostatku dochází k vyčerpání nadledvin.

Doporučuje se užívat při prevenci aterosklerozy, na zlepšení paměti a koncentrace, na podporu hojení, plodnosti, růstu vlasů či při odstraňování křečí v nohách. Dokonce pomáhá i těm, kdo chtějí přestat kouřit.

Vitamín B6 / pyridoxin

Vitamín B6 patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Nedá se jím předávkovat. 

Pomáhá urychlovat metabolické reakce a chemické reakce v buňkách. Je důležitý v procesech přeměny zásobních cukrů v játrech a svalech na energii.

Všechny formy vitamínu B6 se mohou vyskytovat v potravinách (játra, vepřové maso, makrely, vejce, droždí, banány, brambory, zelí, špenát, kapusta, zelenina, avokádo, mrkev, ořechy, obiloviny, celozrnný chléb, kvasnice, drůbež, vejce, játra a zelenina) a jsou vstřebávány do střeva.

Působí preventivně proti nervovým onemocněním, pomáhá zlepšovat náladu a má pozitivní vliv na kvalitu kůže. Hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek a protilátek.

Závěr

Doplněk stravy Promysl je zdravou náhradou energetických nápojů. Velice rychle dokáže nabudit, zvýšit pozornost, zbystřit myšlení. A to všechno bez vedlejších účinků. Je to přírodní nootropikum

Autor: Mgr. Veronika Habermann, DiS.
vedoucí Centra zhubnout.cz

Podpis Veronika Habermann

Veronika Habermann