Kdybyste teď zapnuli televizi, pravděpodobně by na vás do pár minut vyskočila reklama na “zázračný” doplněk stravy, který zažene všechny nemoci.

Zuzana a Daniel z e-shopu mojeluha.cz na to jdou jinak. Otevřeně říkají, že žádná magická tobolka neexistuje a nic nenahradí pohyb na čerstvém vzduchu a vyváženou stravu. Na cestě za pevným zdravím však potravinové doplňky mohou být velice užitečným pomocníkem. MOJE LUHA prodává unikátní doplňky postavené na látce colostrum. Jak si malá ekologicky založená značka stojí v konkurencí nabité oblasti?

Zuzka a Daniel

Na e-shopu Moje luha prodáváte doplňky stravy pro posílení imunity. Proč jste se rozhodli podnikat zrovna v tomto oboru a jaké byly vaše začátky?

LUHA si nás našla sama. Původní majitelé, nadšenci, kteří jsou spříznění s naší rodinou, založili firmu před čtyřmi lety. Jejich myšlenka se nám od samého začátku velice líbila a viděli jsme v ní obrovský potenciál jak pomoci lidem se zlepšením zdraví. Měli velké plány. Jenomže jim nemohli věnovat potřebné množství času a energie. Nešlo to podle jejich představ, a postupně dospěli do bodu, kdy chtěli LUHU nechat “vyhasnout”. Když jsme se dozvěděli, že se chystají tento projekt opustit, přišlo nám to jako obrovská škoda. Byla už za nimi hromada práce.

A tak jsme se toho chopili my sami. Postupně jsme zjišťovali, že to chceme dělat jinak, a proto jsme to vzali pořádně od podlahy. Navrhli jsme nové složení produktů, nové designy obalů, nové materiály obalů, nové způsoby distribuce. Změnili jsme e-shopové řešení. Z původního PrestaShop jsme přešli na systém UPgates. 

Bylo to náročné. Ale přitom krásné. Něco, jako když chcete z miminka vychovat dobrého člověka. Taky vás to stojí spoustu úsilí, ale děláte to s láskou.

K doplňkům stravy přistupujete trochu netradičně. Říkáte, že imunitu si tvoříme každý sám a vhodnými přípravky ji můžeme podpořit. 

Ano, produkty z LUHY jsou opravdu “jen” potravinové doplňky. A je třeba k nim takto přistupovat. Slunce, pohyb na čerstvém vzduchu, vyvážená strava a vnitřní pohoda jsou nezbytným základem zdraví. Tohle žádná tobolka zcela nenahradí.

Sami na sobě jsme otestovali, jak skvělé výsledky má Colostrum na zlepšení imunity. Colostrum obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a imunoaktivních látek.

Jestli býváte často nemocní, trpíte na časté záněty, užíváte antibiotika, potřebujete podpořit imunitu v zimním období, a podobně, tak colostrum je pro vás ideální potravina. 

A protože se časté nemoci týkají hlavně dětí, a protože děti nerady polykají velké tobolky, připravili jsme pro ně Colostrum v prášku. Snadno se zamíchá do stravy (do nápoje, do jogurtu, do kaše, ...). Obrovská výhoda práškové formy je v tom, že dítě ani nemusí vědět, že mu zlepšujete imunitu. Tím pádem mu nebudujete závislost na pravidelném polykání nějakých tobolek.

Colostrum pro děti

Co je vlastně to colostrum?

Colostrum, nebo-li mlezivo, je mateřské mléko, které novorozeně saje od matky v prvních dnech po narození, a které probouzí jeho imunitní systém. Sílu a účinky colostra znali už v dávných dobách staří Řekové. Říkali mu “dar Bohů”. My jsme jen znovuobjevili tento přírodní dar.

Používáme jen kvalitní kravské colostrum z českých a moravských farem. Zpracovává se na Moravě šetrnou metodou lyofilizace, aby se v něm zachovalo maximum účinných látek. Obsahuje 40% imunoglobulinů typu G, které mají pro lidskou imunitu největší přínos.

Pro dospěláky máme colostrum v tobolkách. Užívá ho celá naše rodina. Při pocitu “něco na mě leze” stačí zdvojnásobit dávku a do druhého dne je člověk fit.

Jak těžké je, v konkurencí nabitém segmentu, uspět s vlastní značkou doplňků stravy? Je zřejmé, že trhu zcela dominují velcí hráči s gigantickými reklamními rozpočty. 

Hodně těžké. Žijeme v době, kdy se do léků a potravinových doplňků investují miliardy. Bohužel ne vždy je zdraví zákazníků na prvním místě. Samozřejmě nemáme šanci, ani ambice, konkurovat zavedeným farmaceutickým firmám. Jdeme vlastní, trochu jinou, cestou.

Když se ohlédneme, ušli jsme velký kus cesty. Baví nás to a chceme jít dál. Chceme pomoci co nejvíce lidem k lepšímu zdraví, k lepšímu životu. To je naše priorita.

Naše výrobky už se začínají objevovat na pultech obchodů se zdravou výživou, v ekologických bezobalových obchodech a na ekologických e-shopech. Na naše EKO obaly jsme obzvlášť pyšní. Jsme také partnery dvou zdravotních pojišťoven - RBP a VZP. Jejich klienti u nás nakupují se slevou. 

Velkým tématem je pro vás ekologie, můžete nám prozradit více? 

Pracovali jsme několik let v odpadovém světě. Vnímáme obrovské zatížení přírody nepředstavitelným množstvím zbytečných obalů. Na cestách po světě jsme viděli spousty krásných míst, které lidé nezodpovědným přístupem proměnili ve skládky.

Při prvním focení našich produktů v přírodě, ještě v původních plastových obalech převzatých od zakladatelů firmy, jsme si uvědomili, že se nechceme podílet na produkci dalšího plastového odpadu. A tak jsme se pustili do hledání jiní jiné cesty. Zdravější, udržitelnější.

Výsledkem jsou EKO obaly, které se rozloží i v domácím kompostéru. Opravdu. Vyzkoušeli jsme to. Zdravý potisk obalů nám zajišťuje ekologická tiskárna ze Zlína. Balíčky, které od nás putují k zákazníkům, neobsahují žádný plast, ani plastovou lepicí pásku. Ve výsledku je to sice trochu dražší cesta, ale naši skvělí zákazníci to oceňují.

Balíčky z LUHY

Prozradíte plány do budoucna?

Chceme pokračovat v rozšiřování povědomí o LUZE. Chceme ukázat co největšímu počtu lidí jak prospěšné může být colostrum pro jejich zdraví. Chceme přesvědčit co nejvíce lidí, že plastový obal není jediná cesta.

Připravujeme další produkty, které zapadají do naší vize.

Spustili jsme slovenskou verzi e-shopu. Polovinu rodiny máme na Slovensku, takže to je pro nás další propojení rodiny a podnikání.

Když máte ohlasy od zákazníků, že jim vaše produkty zlepšují život, ohromně vás to baví a nabíjí. Přejeme si, abychom tu pozitivní energii mohli sdílet s našimi zákazníky a obchodními partnery. Spousta zákazníků se k nám vrací, a toho si nesmírně vážíme.

Přejeme všem pevné zdraví a slunce v duši. Zuzka a Daniel