Některé otázky dostáváme častěji. Možná vás budou zajímat odpovědi. 

1. Můžu colostrum s rakytníkem nebo s acerolou užívat i v těhotenství?

Colostrum je vhodné pro budoucí maminky. Všeobecně platí, že v začátcích těhotenství je třeba s jakýmikoliv doplňky stravy zacházet opatrně a nic nepřehánět. 

V období těhotenství dochází v těle ženy k velkým změnám a taky se zvyšuje tělesná hmotnost. Pro organismus to znamená zvýšenou fyzickou zátěž. Colostrum vám může pomoci podpořit váš imunitní systém a tím i pomoci lépe zvládnout těhotenství. Má také pozitivní vliv na vstřebávání a využití fosforu a vápníku z potravy. Tím podporuje zdraví kostí a zubů.

Každé těhotenství je jiné, a proto se o vhodnosti užívání colostra v době těhotenství poraďte se svým ošetřujícím lékařem. A samozřejmě blahopřejeme k miminku. 

2. Je možné užívat colostrum v době kojení?

Kojíte? Tak to je super a máte od nás palec nahoru. Kojením zajišťujete vašemu miminku nejlepší možný základ pro budoucí imunitu. Colostrum/mlezivo dostalo miminko v prvních dnech života od vás, než se vám vytvořilo “plnohodnotné” mateřské mléko.

Colostrum jako doplněk stravy lze užívat i v době kojení. Je však třeba mít na mysli, že nenahrazuje vyváženou stravu a zdravý životní styl.

Mateřství, zvláště v prvních měsících, je obrovsky vysilující. Jak fyzicky, tak psychicky. Nepřetržitá péče o miminko, kojení, probdělé noci... Je nesmírně důležité udržet se právě v této době ve formě a při plném zdraví.

Díky obrovskému množství užitečných látek, vám s tímto nelehkým úkolem může colostrum pomoci.

3. Od jakého věku dítěte se může podávat Colostrum s acerolou v prášku?

Colostrum s acerolou v prášku je možné podávat preventivně, nebo na  posílení imunity v období chřipek, viróz a sezónních onemocnění dětem od 1 roku.

Chuťově je sušené práškové kravské kolostrum velmi podobné sušenému mléku nebo sunaru. Skvěle se dá "propašovat" do dětských kaší, do jogurtů a podobných pokrmů. Téměř nezmění jejich chuť. Colostrum nesmí projít varem nebo teplotami nad 70 stupňů Celsia.

Denní dávka by se měla pohybovat mezi 250 - 500 mg. Není vhodné pro děti (ale ani dospěláky) s laktózovou intolerancí. Nejste si jistí? Raději se zeptejte svého lékaře. 

4. Proč není colostrum s rakytníkem vhodné pro děti do 3 let?

Jediným důvodem, proč pro malé děti doporučujeme raději colostrum v prášku, jsou tobolky. Při užívání tobolek hrozí u malých dětí vdechnutí tobolky. Vyřešit se to dá jednoduše - tobolku otevřete a obsah vysypte například do jogurtu. Takový způsob podání je bezpečný i pro děti. 

Ve složení colostra v prášku a v tobolkách není velký rozdíl. Oba produkty obsahují české colostrum s vysokým obsahem imunoglobulinů - 40 % IgG a  přírodní vitamín C. V případě colostra v tobolkách je to céčko z rakytníku, v případě dětského colostra je to céčko z aceroly.

5. Nechybí colostrum telátkům?

Můžeme vás ujistit, že nechybí. Pro další zpracování se odebírají pouze přebytky colostra. Jedná se o nejdůležitější potravu telátek po narození. Žádný farmář by nedopustil, aby telátka jakkoliv strádala.

6. Jaké je správné dávkování colostra?

To záleží na tom, jak se cítíte :-). Jste nemocní, po úrazu, po operaci nebo chemoterapii? Nebo jenom chcete udělat něco pro své zdraví? Colostrum nemá stanoveny referenční hodnoty příjmu. Nemůžete se jím předávkovat.

Tipy na dávkování colostra:

Prevence – Jestli budete užívat Colostrum z LUHY celoročně, tak stačí 1 tobolka denně. Pokud volíte variantu 2x ročně s pauzou, tak doporučujeme 2 tobolky denně po dobu dvou měsíců. Nezapomeňte, že na sychravý podzim se musíte připravit už v září.

Infekce ("rýmečka") - Po dobu nemoci je třeba dávkování zvýšit a to po dobu 3–5 dní na 6-8 tobolek za den. Pak pokračovat ještě pár dní 2 tobolkami. Nezapomeňte zvýšit dávkování již při prvních příznacích onemocnění a odpočívat. Čaj s citrónem, deka a třeba dobrý film vám prospějí. 

Opakující se infekce, antibiotika - Pokud trpíte často na jakékoliv záněty, doporučujeme celoroční užívání colostra. V případě propuknutí nemoci zvýšit dávku po dobu 10 dní na 6 tobolek za den. Pak vydržet ještě  3 měsíce a užívat 2 tobolky za den. 

Imunitní nedostatečnost - Doporučujeme užívání konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. V tomto případě je dlouhodobé užívání colostra žádoucí. Při akutním onemocnění zvýšit dávku na prvních 15 dní až na 4 tobolky den.  Pak pokračovat s dvěma tobolkami za den. 

Colostrum z LUHY je opravdu kvalitní, s vysokým obsahem imunoglobulinů IgG 40%, a řadí se mezi špičku na trhu. V jedné tobolce je 400 mg kvalitního colostra. Je to geniální surovina. Nejde uměle vytvořit. Jde o čistý přírodní produkt. Obsahuje více než 250 bioaktivních látek, které mají úžasný vliv na lidský organismus, na správné fungování imunitního a trávicího systému. Pravidelné užívání colostra udržuje a posiluje imunitu a rovnováhu těla. 

Autor: Mgr. Veronika Habermann, DiS.
vedoucí Centra zhubnout.cz

Podpis Veronika Habermann

Veronika Habermann