1. Můžu colostrum s rakytníkem nebo s acerolou užívat i v těhotenství?

Ano, můžete. Colostrum je velice vhodné pro budoucí maminky. Všeobecně platí, že v začátcích těhotenství je třeba s jakýmikoliv doplňky stravy zacházet opatrně a nic nepřehánět. 

V období těhotenství dochází v těle ženy k velkým změnám, většinou se také zvyšuje tělesná hmotnost. Pro organismus to znamená zvýšenou fyzickou zátěž. Colostrum vám může pomoci podpořit váš imunitní systém a lépe tak zvládnout těhotenství. Má pozitivní vliv na vstřebávání a využití fosforu a vápníku z potravy. Tím podporuje zdraví kostí a zubů.

Každé těhotenství je jiné, a proto se o vhodnosti užívání colostra v době těhotenství poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Blahopřejeme k miminku 😍

2. Je možné užívat colostrum v době kojení?

Kojíte? Jste skvělá! Máte od nás palec nahoru 👍🏻. Kojením zajišťujete miminku nejlepší možný základ pro budoucí imunitu. Colostrum/mlezivo dostalo miminko v prvních dnech života od vás, než se vám vytvořilo "plnohodnotné” mateřské mléko.

Colostrum jako doplněk stravy lze užívat i v době kojení. Je však třeba mít na mysli, že nenahrazuje vyváženou stravu a zdravý životní styl.

Mateřství, zvláště v prvních měsících, je obrovsky vysilující. Jak fyzicky, tak psychicky. Nepřetržitá péče o miminko, kojení, probdělé noci... Je nesmírně důležité udržet se v této době ve formě a při plném zdraví.

Díky obrovskému množství užitečných látek, vám s tím může colostrum významně pomoci.

3. Od jakého věku dítěte se může podávat Colostrum s acerolou v prášku?

Colostrum s acerolou v prášku je možné podávat preventivně, nebo na  posílení imunity v období chřipek, viróz a sezónních onemocnění dětem od 1 roku.

Chuťově je sušené práškové kravské kolostrum velmi podobné sušenému mléku nebo sunaru. Skvěle se dá "propašovat" do dětských kaší, do jogurtů a podobných pokrmů. Téměř nezmění jejich chuť. Colostrum nesmí projít varem nebo teplotami nad 70 stupňů Celsia.

Denní dávka by se měla pohybovat mezi 250 - 500 mg. Není vhodné pro děti (ale ani dospěláky) s intolerancí laktózy. Nejste si jistí? Raději se zeptejte svého lékaře. 

4. Proč není colostrum s rakytníkem vhodné pro děti do 3 let?

Kvůli tobolkám. Při užívání tobolek hrozí u malých dětí vdechnutí tobolky. Jak to vyřešit? Tobolku otevřete a obsah vysypte například do jogurtu. Takový způsob podání je bezpečný i pro děti. Nebo rovnou objednejte colostrum v prášku, vhodné pro děti.

Obě verze, v tobolkách i v prášku, obsahují české colostrum s vysokým obsahem imunoglobulinů - 40 % IgG a navíc i přírodní vitamín C. V případě colostra v tobolkách je to céčko z rakytníku, v případě colostra v prášku je to céčko z aceroly.

5. Nechybí colostrum telátkům?

To rozhodně ne. Telátka mají samozřejmě přednost. Rodí se totiž bez vrozené imunity a bez potřebné dávky colostra by dlouho nepřežila. Žádný farmář by nedopustil, aby telátka jakkoliv strádala. Pro další zpracování se využívají pouze přebytky colostra.

6. Jaké je správné dávkování colostra?

To záleží na tom, jak se cítíte :-). Jste nemocní, po úrazu, po operaci nebo chemoterapii? Nebo jenom chcete udělat něco pro své zdraví? Ať už užijete jakékoliv množství colostra, nemůžete si tím nikterak ublížit. Colostrem se nedá předávkovat.

Tipy na dávkování colostra:

Prevence – Pro celoroční preventivní užívání Colostra z LUHY, stačí 1 tobolka denně. Pro preventivní kúru 2x ročně s přestávkou doporučujeme užívat 2 tobolky denně po dobu dvou měsíců. Myslete na to, že na sychravý podzim je třeba se připravit už v září.

Infekce ("rýmečka") - Po dobu nemoci je dobré dávkování zvýšit, a to po dobu 3–5 dní na 6-8 tobolek za den. Pak pokračovat ještě pár dní 2 tobolkami. Nejlepší je zvýšit dávkování hned při prvních příznacích onemocnění a pokud možno zahájit klidový režim - hodně spát a odpočívat. Čaj s citrónem, teplá deka a dobrý film vám prospějí. 

Opakující se infekce, antibiotika - Pokud trpíte často na jakékoliv záněty, doporučujeme celoroční užívání colostra. V případě propuknutí nemoci zvýšit dávku po dobu 10 dní na 6 tobolek za den. Pak vydržet ještě 3 měsíce a užívat 2 tobolky denně. 

Imunitní nedostatečnost - dlouhodobé užívání colostra je velmi žádoucí. Při akutním onemocnění zvýšit dávku na prvních 15 dní až na 4 tobolky den.  Pak pokračovat dvěma tobolkami za den. Doporučujeme užívání konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Colostrum z LUHY je opravdu kvalitní, s vysokým obsahem imunoglobulinů IgG 40%, a řadí se mezi špičku na trhu. V jedné tobolce je 400 mg kvalitního colostra. Je to geniální surovina. Colostrum nejde uměle vytvořit. Jde o čistý přírodní produkt. Obsahuje více než 250 bioaktivních látek, které mají úžasný vliv na lidský organismus, na správné fungování imunitního a trávicího systému. Pravidelné užívání colostra udržuje a posiluje imunitu a rovnováhu těla. Více o colostru.

Autor: Mgr. Veronika Habermann, DiS.
vedoucí Centra zhubnout.cz

Podpis Veronika Habermann

Veronika Habermann